Teatrikroonika: E

E ehk palju esimesi ning Eestimaist

Rating: 3 out of 5.

Eesti filmi laulud / Tallinna Linnateater / 2012
Jätk teatrilauludele, aga meeles ei ole kahjuks midagi

Eesti teatri laulud / Tallinna Linnateater / 2008/2009
Muusikaline rännak eesti teatri ajaloos. Viktoriin ja punased roosid. Kahtlustan, et ühekordse vaatamise tagajärjel oleks tänaseks enamus juba ununenud, kuid et välja tuli ka videosalvestus ning et neid laule on Linnateatri näitlejad ka edaspidistel kontsertidel esitanud, on siiamaani mitmed laulud meeles, mõned isegi sõna-sõnalt peas: Puhkus Viljandis, Laev tõstis purjed, Valgesse uttu, Romanss, Kerjuse laul, Tüdrukute laul, See ranits, mis mul raske kanda, Klaveritund, Laul Timmile. Tänuväärne ettevõtmine Riina Roose poolt, kes andis uue elu vanadele lauludele ja tutvustas teatriajalugu ka nooremale põlvkonnale.

Lavastus on vaadatav siit

Rating: 1.5 out of 5.

Eesti teatri päästmine / elektron.live / 2020
Teater koroonaajal ehk veebiteater. Teatrite ühistöö. Tühjad saalid. Väärt ettevõtmine, aga pigem pildiga raadioteater kui etendus. Kahjuks on kõige eredamalt meeles Vene Teatri esindaja, kes ülejäänud trupi energiaga absoluutselt ei haakunud ja jäi mulje nagu loeks ta teksti sunniviisiliselt ja tuimalt maha.

Ekke Moor / Kuressaare Linnateater/VAT Teater/Lavakas / 2015
(Minu jaoks) selle lennu esimene. Meeles eelkõige lavakujundus ja etendusse mittepuutuv. Selle tüki vaatasin ära Tartus Draama festivali raames, aga kahjuks läks buss poole tee peal katki ja teatrisse jõudsin vist tõesti kõige viimasemal minutil, pulss laes ja õhk otsas. Sõbrad vabatahtlikud andsid padja, mille peal esirea ees istuda ja lasid salaja uksest sisse.

Rating: 2.5 out of 5.

The End / Von Krahli Teater / 2010
Minu Von Krahli esimene. Liikuvad pingid. Köök? Midagi enese mälupulgale salvestamisest ja Tiina Tauraite tegelane korrutamas ‘sinu pärast’? Von Krahli teater lavastab teadupärast natuke alternatiivsemat kraami ja mulle oli see kõik väga võõras ja niisiis ongi meeles rohkem emotsioon kui midagi sisust.

Lavastus on vaadatav siit

Üsna suure piinlikustundega ka väljavõtte värskelt teatrist kojujõudnud 17aastase mõttekäigust, aga sai seda blogi ju minevikurännaku eesmärkidel ka alustatud: Etendus algas suhteliselt ebaarusaadavalt ja ma mõtlesin, et wtf, kas ma tõesti tulin midagi sellist 2 tundi vaatama!?! Kuigi see selline oli kohati äge. Näiteks kui nad ennast põlema panid. (mis pani mind mõtlema, et see on neil tegelikult päris ohtlik). Siis käis järsku teemavahetus, saali olemust muudeti ja järsku oli mu seljataga tagaruumi uks ja ees köök. Osad tegid süüa, osad olid niisama. Söök oli muidugi valus provokatsioon, sest see oli päris söök ja lõhnas hiilgama hästi. Igastahes rääkis “the END” lähenevast maailmalõpust (2012?) . Et mida inimesed teevad. Kes tähistavad köögis oma viimast etendust, kes räägivad vanematega, kes arutavad elu üle, kes vaidlevad. Igaühele antakse 8gb mäluruumi, et salvestada mida iganes nad soovivad. Köögis rääkis Eelmaa sellest milline jobu ta ikkagi on ja Mari rääkis siivutut juttu. Räägiti ebatsensuursetest raamatupealkirjadest eesti teatritegelaste raamatutele, räägiti meeste suguelunditest ja eesti teatrimeeste nägudest ühes lauses. Ja siis nad sõid ja rääkisid veel. Siis hakkas möll. Reaalne. Ma juba peaaegu kartsin. See koht andis mulle reaalselt mingi sisemise emotsiooni, et oli nagu hea ja halb korraga ja kõik värises sees. Muusika oli vali, tuled vilkusid, pingid liikusid ja näitlejad jooksid harcore indiaanikostüümides ringi (mõned jälle poolpaljalt  nagu viimasel ajal teatris eriti sagedane). See oli päris hirmus. Ja siis oli Paabeli torni kujuline kineskoop arvutiekraanidest ehitatud ehitis.  Ja need vilkusid ja tegid erinevaid hääli. Ja terve saalitäis inimesi vaatas seda peaaegu nagu lummatult. Ja siis olid ükskikud etüüdid. Kes rääkis telefonis emaga, kes täitis maailmalõpuankeeti, kes arutas sõbraga, et võiks geiseksi ära proovida, abielupaar, kes ei suutnud kokku leppida, mida salvestada.

palun mäleta mind
palun mäleta mind
palun mäleta mind palun mäleta mind
palun mäleta mind palun mäleta mind palun mäleta mind
palun mäleta mind palun mäleta mind palun mäleta mind palun mäleta mind
palun mäleta mind! palun mäleta mind! palun mäleta mind! palun mäleta mind!
palun mäleta mind!! palun mäleta mind!! palun mäleta min!!d palun mäleta mind!!
breaking point.

Ja siis oli ühtteist veel ja lõppeski.

Endgame / The Old Vic / 2020
Beckett ehk kriminaalselt tegevusetu lugu. Üks pime, teine lombakas ja kaks tegelast prügikastis. Lombakas hooldab pimedat ja tahab poolteist tundi järjest salaja lahkuda ja vist esimest korda mu elus mina niisamuti. Kahjuks oli etendus vaheajata ja koht rea keskel ja pidin kannatlikult lõpuni ootama. Pilet sai ostetud tuntud nimede ja sooduspakkumise tagajärjel. Istusin rõdu viimases reas ja olin juba kella kuuest hommikul üleval olnud. Ehk oleks asi olnud puhanud peaga ja lavale lähemal veidi positiivsem, ent antud olukorras tahtis silm kangesti kinni vajuda. Kindlasti üks kehvemaid teatrielamusi kogu kroonikas ja Becketti tekstidele pileti ostmist kaalun edaspidi väga põhjalikult.

Rating: 0.5 out of 5.

Rating: 3 out of 5.

Eriolukord ruudus / Kinoteater / 2020
Mida reklaamiti, seda ka pakuti ning lõppkokkuvõttes ei olnud see ka üldse tähtis. See oli üks neist olukordadest, kus oluline ei olnud teostus ega isegi mitte sisu vaid mõte. Eriolukord ruudus pakkus rahalist abi neile, kes seda vajasid, tööd ja tegevust tegevusetuses vaevlevatele kunstiinimestele ning meelelahutust meeleheites eesti rahvale. Selle kinnituseks ka 4444 müüdud piletit, sealjuures leibkonniti oli vaatajaid ilmselt vähemalt poole võrra rohkem.

Pikemalt siin ja vaata järgi siit

Esimene Armastus / Eesti Draamateater / 2020
Draamateatri noored ja tugev ansamblimäng. Armastus läbi ajaloo. Mänguline ja tempokas. Nutikas tekst lihtsatel teemadel põnevas võtmes. Äratundmisrõõmu noortele ja ka veidi vanematele ning sobilik nii teatrigurmaanile kui tugitoolisportlasele. Dokumentaalteater selle parimas mõistes.

Rating: 4.5 out of 5.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s